Dana 10. travnja 2024. u 11.30 u hotelu International, Miramarska Cesta 24, Zagreb, dvorana Market održala se izborna Skupština Društva za superviziju i organizacijski razvoj sa sljedećim dnevnim redom:
1. Izbor zapisničara i dva ovjerovitelja potpisa
2. Usvajanje predloženog dnevnog reda
3. Prihvaćanje izvješća predsjednice o radu u proteklom mandatu
4. Prijedlog izmjena Statuta HDSOR-a
v5. Biranje izbornog povjerenstva
6. Biranje novog rukovodstva
7. Razno
Iz izvješća koji je izbornoj Skupštini podnijela bivša predsjednica Kristina Urbanc razvidno je kako su tijekom 2020. članovi HDSOR-a volonterski odradili niz supervizija, individualno i grupno kao odgovor na potrebe stručnjaka za supervizijom tijekom pandemije. HDSOR je pri tome predstavljao platformu preko koje su zainteresirane grupe i pojedinci tražili supervizijsku podršku te preko koje je koordinirano odvijanje supervizijskih susreta. Važno je napomenuti da se HDSOR odazvao na svaki poziv za supervizijom koji je u to vrijeme bio upućen, bilo da se radilo o stručnjacima ili volonterima. Također, HDSOR je osigurao i proveo meta supervizijske intervizijske grupe za supervizore - volontere u tom razdoblju.
HDSOR je sudjelovao u provedbi supervizije u okviru projekta Psihosocijalna podrška stručnjacima socijalne skrbi koji skrbe za djecu tijekom stresnih događaja velikih razmjera i katastrofa. Projekt se odvijao u partnerstvu Ureda UNICEF-a za Hrvatsku i Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike, te provedbeno partnerstvo Društva za psihološku pomoć, uz aktivnu suradnju s nadležnim Ministarstvom, Hrvatskom komorom socijalnih radnika, Hrvatskom udrugom socijalnih radnika i Hrvatskim društvom za superviziju i organizacijski razvoj. Održano je: 15 grupa – 6 susreta x 2,5 sata; 3 meta supervizijske grupe; 20 individualnih supervizija x 4 susreta, sve za stručnjake u domovima za djecu ili stambenim zajednicama za mlade (SOS Dječje selo i SOS Ladimirevci).
HDSOR je bio partner na projektu udruga Igra: „Nije igra raditi u zatvorskom sustavu i probaciji – potrebe i podrška zaposlenicima“ (8 supervizijskih grupa za 72 djelatnika zatvorskog sustava i probacijskih ureda).
HDSOR je surađivao s udrugom Ambidekster: „Stručna supervizija službenika zatvorskog sustava RH i službenika u probaciji“ (13 grupa, 104 supervizanta, zaposlenih u 2 kaznionice, 7 zatvora i 10 probacijskih ureda).
HDSOR je sudjelovao u projektu „Jačanje kapaciteta za stručnjake zaposlene u Zavodu za dječju i socijalnu zaštitu” Podgorica, u Crnoj Gori (edukacija započeta u rujnu 2019, te se nastavila tijekom pandemije na daljinu, a provodile su je K. Urbanc i M. Ajduković.
Tijekom 2021. nastavljeno je s radom supervizijskih susreta – grupnih i individualnih koje su nastale kao odgovor HDSOR-a na aktualne potrebe stručnjaka i volontera uslijed pandemije i potresa koji su pogodili područje Banovine i Zagreba. Pod vidom toga odvijale su se supervizije kojima su prisustvovali stručnjaci Centara za socijalnu skrb, regionalnih voditelja Crvenog križa (grupno i individualno), stručnjaci iz domova umirovljenika u Zagrebu, stručnjaci iz škola i vrtića, dječjih domova. Održavale su se i meta supervizijske grupe te intervizijske grupe za članove HDSOR-a koji su davali volonterski doprinos u ovom razdoblju pojačane potrebe za podrškom.
Oformljena je radna skupina za praćenje projekata u sastavu: Tončica Božić, Tatjana Vlašić, Nikica Hamer Vidmar, Valentina Cindori, Gordana Daniel. Od novih projekata važno je spomenuti sljedeće: superviziju za djelatnice skloništa, supervizija u radu sa ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja, supervizija kao podrška osobama koje rade sa žrtvama rodno utemeljenog nasilja i nasilja, također naši supervizori sudjelovali su u superviziranju studentske terenske prakse na studijima socijalnog rada u Zagrebu.
Tijekom 2022. odvijao se rad na prethodno započetim projektima: „Stručna supervizija službenika zatvorskog sustava RH i službenika u probaciji“. Rezultati evaluacije govore u prilog tome da je supervizija u velikoj mjeri bila pozitivno, podržavajuće i osnažujuće iskustvo za većinu sudionika te da su oni u ponovljenom supervzijskom ciklusu sudjelovali prema vlastitom izboru. Nastavljen je projekt „Supervizija za djelatnice skloništa, supervizija u radu sa ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja“, kao podrška osobama koje rade sa žrtvama rodno utemeljenog nasilja i nasilja. Projekt je obuhvaćao superviziju za Viroviticu, Križevce, Bjelovar i Pakrac. Također su održane po dvije supervizijske grupe za djelatnike CZSS te supervizija za djelatnice Službe za prevenciju ovisnosti i MZ u Zadru. Članovi HDSOR-a sudjelovali su u provođenju supervizije u okviru projekta DPP-a pod naslovom Ensuring Mental Health and Psychosocial Support to children and caregivers from Ukraine in Croatia/ Očuvanje mentalnog zdravlja i pružanje psihosocijalne podrške djeci i skrbnicima iz Ukrajine u Hrvatskoj“ u trajanju od 1. lipnja 2022. do 30. lipnja 2023. U sklopu projekta održane su individualne i grupne superivizije za ukupno 38 stručnjaka koji rade s obiteljima iz Ukrajine. Nastavila je s radom grupa članova HDSOR-a koja se bavi supervizijom na području obrazovanja (Ljiljana Igrić, Mirela Skelac, Daria Rovan, Zdravko Bokulić, Mirjana Šimunović Škunca).
Tijekom 2023. započelo je s radom nekoliko novih grupa te je nastavljeno s održavanjem supervizija koje su započete u 2022. pa tako timske supervizije stručnih radnika Dječjeg vrtića Markuševec, nastavak suradnje članova HDSOR-a na projektu „Očuvanje mentalnog zdravlja i pružanje psihosocijalne podrške djeci i skrbnicima iz Ukrajine u Hrvatskoj“, potom supervizije na projektu „PROSTOR RODNE I MEDIJSKE KULTURE K-ZONA”, supervizije sa SOS – Dječje selo Lekenik, te provedba grupnih i individualnih supervizija stručnih radnika Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske (individualni susreti u tri grada: Šibenik, konačno timske supervizija za članove Udruge ZvoniMir sa sjedištem u Kninu, pridružene članove Županijskog tima za sprječavanje i borbu protiv nasilja u obitelji i podršku žrtvama kaznenih i prekršajnih djela i druge stručnjake koji rade sa žrtvama nasilja iz različitih sustava.
Na Skupštini su predložene i usvojene izmjena Statuta HDSOR-a od kojih je najznačajnije da se u rukovodstvo Društva izabire i zamjenik predsjednika te da Skupština redovito zasjeda jednom godišnje, dok se izborna sjednica Skupštine održava svake četiri godine kao i da se sjednice Skupštine mogu održavati uživo, putem interneta (online) i hibridno/kombinirano (istovremeno uživo i online).
Jednoglasno je na kraju izabrano i novo rukovodstvo HDSOR-a u sastavu:
PREDSJEDNIK: Valentina Cindori
TAJNIK: Gordana Daniel
Upravni odbor:
1. Marina Ajduković
2. Maja Laklija
3. Daria Rovan
4. Mirela Skelac
5. Renata Sever
6. Kristina Urbanc postala je član UO po službenoj dužnosti kao bivša predsjednica
Kako je predviđeno da Upravni odbor ima 7 članova, zamjenik predsjednice će postati kao sedmi član na izbornoj skupštini nakon što se prihvate predložene izmjene Statuta HDSOR-a od strane nadležnih tijela.
Etičko povjerenstvo:
1. Margareta Mesić
2. Tončica Božić
3. Tatjana Vlašić
Nadzorni odbor:
1. Marko Štengl
2. Vesna Orač
3. Milica Gregurić Prugovečki